Jahjaga: Grupet kriminale vepruan tinëz
Grupet kriminale shfrytëzuan vakumin. `Ne kemi humbur kohë të konsiderueshme në krijimin e institucioneve të vendit dhe kjo u ka dhënë hapësirë edhe grupeve të caktuara kriminale që të përfitojnë në kurriz të qytetarëve tanë`. Presidentja Atifete Jahjaga, ka dhene nje interviste per portalin Dialogplus.ch, me seli ne Zvicer. Ajo ka deklaruar se së shpejti do ta vizitoj Zvicrën dhe do të takoj, përveç udhëheqësve shtetërorë, edhe përfaqësues të afarizmit nga Kosova dhe Zvicra, por edhe qytetarë tanë», na tha ndër të tjera presidentja e Kosovës, zonja Jahjaga.
Mancini pendohet për Shaqirin
Trajneri i Interit, Roberto Mancini është penduar pse nuk ka startuar me yllin shqiptar, Xherdan Shaqiri në ndeshjen ndaj Fiorentinas.
02.03.2015 | 00:09
Georgia zbulon gjoksin
02.03.2015 | 00:08
Vildanja zbulon asetet
Shkruan: Nehat Hyseni - Gjendja e pashpresë e Luginës së Preshevës ka marrë përmasa alarmamante! Kjo pjesë e Shqiptarisë shtrihet në pjesën vitale gjeopolitike të Ballkanit, nëpër të cilën kalon Korridori 10, që përfshinë Autostradën E-17 dhe Hekurudhën që lidhë Europën me Ballkanin dhe Azinë.
Shkruan: Nehat Hyseni
Rëndësia gjeostrategjike e Luginës së Preshevës për Shqiptarët dhe rajonin
Nga Gjon Keka - Me rastin e 571 vjetorit të Kuvendit të Lezhës. Koha dhe dita për të cilën unë do të shkruaj këtu megjithatë është tashmë shumë prapa nesh, dhe që mund të thuhet se është i vetmi akt i parë në historinë e kombit tonë që ka prekur thellë rrënjën e qenjes dhe shpirtit të përbashkuar të arbënorëve të lashtë në kontinentin europian.Por megjithkëtë ky akt i madh ,kjo lidhje ,ky kuvend është ende i rëndësishëm dhe do të jetë gjithmonë.Ndërsa parë nga ky kontekst është e nevojshme për të bërë disa krahasime në mes atëherë dhe tani.
Nga Gjon Keka
Kuvendi i Lezhës vulë kombëtare
Previous Next
Prishtinë
7ºC
Tiranë
7ºC
Shkup
8ºC
Prodhuesit apo tregtarët më të favorizuar?
01.03.2015 | 15:38
Shoqatat ekonomike në Kosovë po kritikohen nga ekspertë të çështjeve ekonomike dhe përfaqësues të kompanive se nuk po mbrojnë aq sa duhet interesat e bizneseve prodhuese.
Marihuana po konsumohet edhe nëpër shkolla
01.03.2015 | 14:18
Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 200 milionë njerëz në botë përdorin substanca narkotike.
Previous Next
Skandaloze: Për gjashtëmijë euro, shkodranen ia shesin plakut kosovar (Video)
02.03.2015 | 00:07
Një femër nga Shkodra, në vitin 2005 është shitur familja e saj për një burrë plak nga Kosova, për gjashtëmijë euro. Tashmë ajo ka mbetur rrugëve, pasi që është ndarë nga bashkëshorti i saj Ahmet Gërxhaliu.
Previous Next
Tiranë: Protesta për ndalimin e ndërtimeve tek Liqeni
01.03.2015 | 10:09
Qytetarë të Tiranës protestuan sot para kryeministrisë për ndalimin e disa pallateve shumëkatëshe, që po ndërtohen nën digën e liqenit artificial. Protestuesit pohuan se ato ndërtime nën digën e liqenit janë të rrezikshme dhe shkelin disa ligje njëherësh. Ata u bënë thirrje bashkisë dhe institucioneve të tjera shtetërore që të ndalojnë një nga dëmtimet më të rënda në mjedisin e kryeqytetit në zonën më të mbrojtur të tij.
Estoni: Gara zgjedhore mes partive pro Nato dhe pro Kremlin
01.03.2015 | 10:07
Banorët e Estonisë po e hedhin votën e tyre sot në zgjedhjet parlamentare që nënvizon dallimet në mes të koalicionit të qendrës së majtë që është tani në pushtet dhe opozitës pro Kremlinit që përkrahet kryesisht nga rusët etnik.
Viets: Do t`u ndihmojmë të keni perspektivë këtu
Gjermania e kupton zemërimin e kosovarëve, si dhe gjendjen shumë të rëndë, në të cilën jetojnë qytetarët në kufirin e varfërisë, të gjitha këto janë të njohura mirëpo nuk është kjo zgjidhja....

nnp standard shpk

02.12.2014 | 18:19

nnp standard shpk

02.12.2014 | 18:19
Alibeaj ikën nga PD
01.03.2015 | 10:13
Përzgjedhja e drejtuesve të shtabeve zgjedhore nga kreu demokrat Lulzim Basha për shumicën e zonave ka sjellë dhe pakënaqësitë e para. Ish-ministri Enkelejd Alibeaj është caktuar nga Basha që të drejtojë shtabin elektoral të Tepelenës dhe Mallakastrës, por burime nga PD-ja bëjnë të ditur se ai nuk ka qenë i kënaqur me zonën që kreu demokrat e ka zgjedhur të kryesojë fushatën zgjedhore. Madje mësohet se ish-ministri nuk do të jetë më aktiv në politikën ditore të PD-së. Enkelejd Alibeaj, në zgjedhjet e brendshme të PD-së ishte rivali kryesor i Arben Ristanit për Sekretar të Përgjithshëm. Alibeaj punoi si koordinator i zgjedhjeve për PD-në e Vlorës, ku drejtues i shtabit për zgjedhjet vendore do të jetë numri dy i PD-së, Arben Ristani.
Zaev pse nuk po publikon përgjimet për shqiptarët
28.02.2015 | 07:26
Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev për të pestën herë me radhë nuk ka publikuar materiale të përgjimit që kanë të bëjnë me shqiptarët. Muajve të fundit mediat kanë paralajmëruar dhe shprehur dyshime se materialet e përgjimit që i disponon Zaev, përmbajnë edhe dëshmi dhe biseda lidhur me ngjarje që kanë të bëjnë me shqiptarët, si vrasje, montime, ndërhyrje dhe vendime të dëmshme për shqiptarët nga ana e pushtetit aktual.
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2014 Portali Standardi.info